Vēja turbīnas darba režīma vadības paņēmiens un ierīce tā realizēšanai

 Pieteikums attiecas uz vēja enerģētiku, īpaši – uz vēja iekārtām, kuras pārvērš vēja plūsmas kinētisko enerģiju uz izpildorgāna mehānisku kustību (piemēram, uz iekārtas izejošas vārpstas rotāciju).

Ir piedāvāta vēja enerģētiskās iekārtas jauna vadības metode, kas ļauj ievērojami paaugstināt gaisa plūsmas enerģijas pārveidošanas efektivitāti. Metodes realizācijai ir izstrādāta iekārta, kas sastāv no centrāla rotora un dažām plakanām lāpstiņām. Pie tam lāpstiņas piestiprinātas rotoram ar iespēju mainīt darba virsmas orientāciju attiecībā pret ienākošo vēja plūsmu. Katra lāpstiņa ir savienota ar rotoru ar cilindrisku aksiālu šarnīru, kura garenass ir paralēla rotora garenasij. Rotora un lāpstiņu rotācijas asīs savā starpā ir kinemātiski savienotas ar kustības pārveidošanas mehānismu, pie kam rotora un lāpstiņu rotācijas leņķisko frekvenču optimālā attiecība ir vienāda ar 2.

 

Vēja turbīnas eksperimentālais paraugs

Vēja turbīnas 3D modeļa kopskats

 

Atkarībā no klienta prasībām (nepieciešamā jauda, gabarītizmēri u.c.), tiek veikta jaunas iekārtas projektēšana vai esošās iekārtas modernizācija. Piedāvātās metodes galvenā priekšrocība – gaisa plūsmas enerģijas pārveidošanas efektivitātes paaugstināšana salīdzinājumā ar zināmiem analogiem.

Vēja turbīnas darba režīma vadības paņēmiens un ierīce tā realizēšanai ir aizsargāti ar LR patentu Nr. 15038 (2015).

Izstrādājuma autori: J. Vība, V. Beresņevičs, M. Irbe un S. Noskovs.